Rizsbotrányba bukott bele a japán miniszter

2025. május 21. 09:20

Egyre komolyabb megélhetési válság sújtja Japánt.

2025. május 21. 09:20
null

Taku Etō japán mezőgazdasági miniszter lemondásra kényszerült, miután kijelentette, hogy soha nem vásárol rizst, mert támogatóitól ingyen kapja azt. A megjegyzés óriási felháborodást váltott ki Japánban, ahol a rizs ára az elmúlt évben csaknem megduplázódott az élelmiszerárak általános emelkedése közepette.

Etō lemondása tovább mélyítette a válságot Shigeru Ishiba miniszterelnök kormánya számára, amelyre a megélhetési költségek növekedése és a közelgő júliusi felsőházi választások miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik „Éppen most nyújtottam be lemondásomat Ishiba miniszterelnöknek” – nyilatkozta Etō újságíróknak a miniszterelnöki hivatalban. A botrányt az váltotta ki, hogy egy múlt hétvégi adománygyűjtő rendezvényen Etō könnyelműen megjegyezte: 

Soha nem kellett rizst vennem, mert a támogatóim annyi rizst adnak, hogy szinte eladhatnám.”

Ez különösen érzékenyen érintette a japán fogyasztókat, akik az áprilisi adatok szerint közel kétszer annyit fizetnek egy zsák rizsért, mint egy évvel korábban. A rizs Japánban alapvető élelmiszer, és az árak drasztikus emelkedése pedig súlyos terhet ró a háztartásokra. Lemondását végül azzal indokolta, hogy nem tartja magát alkalmasnak a mezőgazdasági minisztérium vezetésére a jelenlegi válságos időszakban. „Mélyen elnézést kérek a néptől a rendkívül helytelen megjegyzéseimért” – mondta a Kyodo szerint. 

A miniszter helyét Shinjirō Koizumi, korábbi környezetvédelmi miniszter vette át, aki tavaly ősszel sikertelenül indult Ishiba ellen a Liberális Demokrata Párt (LDP) vezetéséért. Koizumi kinevezése azonban nem enyhítette a közvélemény haragját, amely a rizsárak emelkedése és a kormány tehetetlensége miatt egyre nő.

A Kyodo hírügynökség felmérése szerint a válaszadók 87 százaléka elégedetlen a kormány rizsárakkal kapcsolatos intézkedéseivel, míg Ishiba kabinetjének támogatottsága 27,4 százalékra esett, ami a legalacsonyabb szint, amióta tavaly októberben hivatalba lépett. A fogyasztók a kormányt okolják a megélhetési válság súlyosbodásáért, különösen a 10 százalékos fogyasztási adó fenntartása miatt, sokan az élelmiszerekre kivetett teher csökkentését szeretnék látni.

Ezt is ajánljuk a témában

A rizsválság okai és következményei

A rizsárak emelkedését több tényező okozza. A 2023-as forró időjárás miatti rossz termés jelentősen csökkentette a készleteket, míg 2024-ben egy „óriási földrengés” miatti „figyelmeztetés” pánikvásárlásokat váltott ki. Emellett a nagykereskedők és forgalmazók felhalmozzák a rizst, további hiányoktól tartva.

A szupermarketekben a rizs ára május 11-ig rekordmagasságba emelkedett, 5 kg rizsért 4268 jent (körülbelül 10 000 forint) kellett fizetni. Ez kétszerese az egy évvel ezelőtti árnak. A kormány próbálkozásai az árak megfékezésére mindeddig kudarcot vallottak. Márciusban 210 000 tonna rizst szabadítottak fel a készletekből, de logisztikai problémák miatt végül csupán 426 tonna jutott el a boltokba. A múlt héten bejelentették, hogy további 300 000 tonna rizst szabadítanak fel júliusig, de a fogyasztók kételkednek a intézkedések hatékonyságában.

A válság miatt Japán kénytelen volt importálni: áprilisban negyed évszázad után először érkezett dél-koreai rizs, és az Aeon szupermarketlánc bejelentette, hogy amerikai Calrose rizst kezd forgalmazni, amely körülbelül 10 százalékkal olcsóbb a hazai rizsnél. Bár a japán fogyasztók hagyományosan előnyben részesítik a hazai rizst, a jelenlegi helyzetben egyre nyitottabbak az importált árukra.

Ezt is ajánljuk a témában

A vámháború gazdasági hullámai: mi vár ránk?

A vámháború részletes hatáselemzései még folyamatban vannak, de az első előrejelzések szerint az európai gazdaság növekedése 0,3–0,5 százalékponttal mérséklődhet a következő két évben. A magyar exportot pedig – a WIIW gyors becslése alapján – mindössze 0,37 százalékponttal csökkenthetik a most bejelentett amerikai vámok.

Politikai következmények

A rizsválság és az emelkedő megélhetési költségek politikai vihart kavartak Ishiba kormánya körül. A Kyodo felmérése szerint

a japánok 74 százaléka nem bízik abban, hogy az amerikai-japán vámtárgyalások kedvezően zárulnak Japán számára.

Az LDP és koalíciós partnere tavaly ősszel elvesztette alsóházi többségét, és a júliusi felsőházi választások további veszteségeket hozhatnak, ami akár Ishiba távozását is eredményezheti.

Junya Ogawa, az ellenzéki Alkotmányos Demokrata Párt főtitkára Etō megjegyzéseit „elfogadhatatlannak” nevezte, és a kormány tehetetlenségét kritizálta. A japán kormány most kettős nyomás alatt áll: a gazdasági nehézségek kezelése és a választók bizalmának visszaszerzése érdekében sürgős intézkedésekre van szükség. A rizs, mint kulturális és gazdasági szimbólum, továbbra is a középponti kérdés, miközben a választások közeledtével a politikai feszültségek csak fokozódnak.

Nyitókép forrása: Richard A. Brooks / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

Jen Hszüe-tung: A barátoknak nem kell félniük Kína felemelkedésétől

„Hogyan tud Magyarország egyenlő baráti kapcsolatot fenntartani Kínával, Oroszországgal és az Egyesült Államokkal úgy, hogy ez a három állam konfrontál egymással? Szerintem az önök kormánya nagyon okos politikát folytat”. Kínai politikai elemzőt, a Csinghua Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének igazgatóját kérdeztük az amerikai hegemóniáról, a konnektivitásról és arról, miért fél sok állam a kínai fenyegetéstől.

***

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barkov08
2025. május 21. 09:54
Nálunk meg: MNB botrány, Pedofil ügyek, Simicska felemelkedése, Paks II titkosítása, Mészáros vagyona, Elios-ügy, Tiborcz közbeszerzései, trafikmutyi, letelepedési kötvényprogram, MET-ügy, kormányközeli közbeszerzések, Tiborcz-adó eltörlése, Budapest–Belgrád vasút, Völner- és Schadl-ügy, Rogán propagandagépezete, Közgép-ügyek, Gruevszki-ügy, Pegasus-botrány, sajtószabadság korlátozása, CEU és SZFE ellehetetlenítése, Fudan-terv, EU-s pénzek lopása, Szájer- és Borkai-ügy, miniszteri fizetésemelés, járványkezelés káosza, önkormányzati forráselvonás, állami vagyon alapítványokba szervezése, várbeli költözés, kormányzati propagandahirdetések, Sinopharm-mutyi, Oroszországhoz közeledés, kémbank Budapesten, közmédiás propaganda, tanársztrájkok ellehetetlenítése, akkumulátorgyárak erőltetése, infláció bagatellizálása, MTA átszervezése, Alkotmánybíróság és bíróságok függetlenségének csökkentése. Nem fér több bele a karakterlimitbe… ÉS MÉG MINDIG HATALMON A FIDESZ. Óriási.
Reszelő Aladár
2025. május 21. 09:43
210 000 tonna rizst szabadítottak fel a készletekből, de logisztikai problémák miatt végül csupán 426 tonna jutott el a boltokba. Az 0,002%. De ettől még bezzegország.
radicsbela
2025. május 21. 09:40
Nálunk meg simán lenyulnak 500 milliárdot a nemzethy bankból.
komloisracok
2025. május 21. 09:37
Magyarországon egy köztörvényes bűnöző Varjú László akit garázdaság és választási csalásért jogerősen elítéltek még újra is választja a baloldal. Baloldalon semmi féle erkölcsi mérce nincs
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!